Pražská Lítačka

Pokud jste zvyklí v Praze na klasickou Opencard, bude to pro Vás velký zlom. Tento druh karty nahradí čipová karta s poněkud zvláštním jménem „Lítačka“. Mnohé o Lítačce ještě nevíte a my jsme se rozhodli, že Vám celou situaci přiblížíme.

Lítačka – Náhrada za Opencard

I přes několik nehod, sporů a řešení se nakonec podařilo prosadit novou čipovou kartu –Lítačku, na kterou lze nahrát kupon MHD. Proč taková náhlá změna? Je to jen díky tomu, že Opencard se stala v posledních letech velmi problémovou. Byla totiž moc drahá a tak se magistrát města Prahy v čele s Andrejou Krnáčovou rozhodli přejít na lepší metodu a formu.

Opencard stála  1,7 miliardy korun a díky této kartě se Praha dostala téměř do exekuce. Náklady na novou kartu – Lítačku, jsou oproti tomu ani ne 2 miliony korun. V současné době sní zatím nejsou vážnější problémy – Opencard měla problémy již při spuštění. Za projektem nové čipové karty stojí primátorka Adriana Krnáčová, která ho představila už na začátku roku 2016.

Aby se zjistilo, jaké budou reakce veřejnosti, zahájilo se sledování sociálních sítí. Následně pak bylo zjištěno, že jsou pouze poměrně malé skupiny pražanů proti a projekt byl tedy zrealizován.

Kdy bude lítačka k dostání a co se starou Opencard?

Čipová karta – Lítačka je k dostání již od 1. března tohoto roku (2016). Pokud stále máte Opencard a její platnost stále nevypršela, nedoporučujeme si Lítačku pořizovat. Museli byste uhradit poplatek 100 Kč. Opencard Vám bude platit do té doby, než Vám vyprší platnost – kdy končí, se dozvíte v jakémkoliv validátoru na stanici metra.

Až Vám karta expiruje, tak dostanete zdarma Lítačku. Rozhodně se tedy vyplatí počkat.

Kam si můžete pro Lítačku přijít?

Pro čipovou kartu si můžete dojít do sídla pražského magistrátu ve Škodově paláci. Později, až se počet žadatelů rozroste, bude výdejních míst o něco zase více. Po roce již, ale bude dostupná všude, tam kde si můžete dnes vyzvednout Opencard.

Využití Lítačky bude značně omezené

Jednou z negativních věcí je to, že oproti Opencard má Lítačka o nějakou tu funkci méně. Některé z Vás to může omezit nemožnost zaplatit kartou parkovné v automatech v modrých zónách. Další negativem je to, že pokud Vám na Opencard po vypršení platnosti zbudou nějaké peníze, není možné si je převést na Lítačku.

Jestliže tam máte peněz opravdu hodně, město Vám vyjde vstříc a peníze Vám může vyplatit. Bavíme se zde ale v řádech tisíců až desetitisíců.

Jak postupovat při vystavení Lítačky?

Lítačka vs OpencardNejste informování o žádosti o novou čipovou kartu? Tak to jste u nás správně. Při zařizování Lítačky nebudete muset vyplňovat žádný formulář a ani si s sebou nosit fotografii, není to vyžadováno. Pozor! Toto pravidlo platí pouze pro ty, kteří souhlasili při pořizování Opencard s archivací osobních údajů, jinak je nutné si svou fotografii vzít s sebou, kterou na kartu otisknou.

Karta bude později dostupná pro registraci a koupi i na internetu a bude chodit poštou na požadovanou adresu. Musí se však počkat na to, až vyprší na konci srpna až 200 tisíc karet a lidé si půjdou pro své nové Lítačky.

Co se týče těch pozitivních stránek, kartu můžete využít i jako průkazku do Městské knihovny v Praze.

Na jaké druhy MHD lze čipovou kartu využít, a kde ji nabít?

S Lítačkou se můžete pohybovat všude, kde Vám platí Váš nahraný kupón. Vozit se s ní můžete v metru, tramvaji, autobuse, dokonce i na přívozechDále platí klasicky ve vlaku.

Užitečné formuláře ke stažení