Pražská Lítačka pro důchodce/seniory

Pokud jste důchodce (senior) a pocházíte z Prahy, tak se Vás nová změna v dopravě také dotkne. Magistrát hlavního města Prahy si pro nás totiž připravil novou kartu na MHD. Starou Opencard nahradila nová karta – Lítačka.

Nemějte ale strach! My jsme si pro Vás připravili tento článek, kde se tématem budeme zabývat. Prozradíme Vám co se pro Vás změní a zda budete muset platit za změnu a na kolik Vás vyjdou nové kupóny.

Lítačka pro důchodce

Skok z Opencard na Lítačku se dotkne i lidí vyššího věku – důchodců. Jestli máte strach, že to pro Vás bude znamenat vyšší výdaje, tak jste na omylu. Čipovou kartu Lítačku budete mít stejně zdarma jako jste měli doposud Opencard.

S bezplatným ročním kuponem, který obdržíte, můžete cestovat po Praze, jak je Vám libo. Pokud byste si chtěli kartu pořídit a vypršela Vám platnost Opencard, je dobré si pro zažádání s sebou vzít svou fotografii, poté jen vyplníte jednoduchý formulář. Jestliže jste splnili tento závazek už u Opencard, nic takového dělat nemusíte a stačí si o kartu jen zažádat.

Kartu jsou Vám schopni vyhotovit a vydat na počkání. Do 40 minut nebo i méně je Vaše.

Jiná vizáž

Budete se možná divit, ale nejvíce otázek připadá na to, proč má Lítačka zrovna zelenou barvu. Především se musí nějakým způsobem lišit od Opencard, jelikož je spravována jinou firmou a kopírování designu by především nadělalo paseku.

Spekuluje se i o tom, že později, pokud si budete o Lítačku žádat, tak si barvu lítačky budete moci vybrat. Počáteční zelenou nemusíte tedy chápat jako konečnou. Může se vše nakonec změnit a Vaše karta bude např. černá, modrá nebo žlutá. Projekt Lítačka je teprve na začátku a od té doby se může změnit mnoho.

Kupříkladu její funkce, které jsou momentálně omezenější než bylo u karty Opencard. Jednou výhodou je však to, že ji můžete použít jako kartičku do pražské knihovny. U této čipové karty se tak moc měnit nebude až na nositele. Nemusíte se obávat ani toho, že zmizí validátory, ty tu budou potřeba právě i pro novou Lítačku.